Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Розвиток цивілізації здійснюється завдяки інтелектуальній власності людини. На цьому акцентувала увагу суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Ірина Булгакова 24 червня 2021 року на вебінарі, організованому Асоціацією правників України спільно з Верховним Судом та Асоціацією розвитку суддівського самоврядування України. Вебінар було присвячено судовому захисту прав інтелектуальної власності на знаки для товарів і послуг.
За словами судді, інтелектуальна власність є основою соціально-економічного розвитку будь-якої держави. Саме тому прогресивні країни стимулюють розвиток інтелектуальної, творчої діяльності. В Україні наразі постає питання щодо створення Вищого суду з питань інтелектуальної власності – запуск роботи цього суду сприятиме захисту й охороні прав інтелектуальної власності та поліпшенню інвестиційного клімату.
Ірина Булгакова відзначила, що в господарських судах запроваджується спеціалізація з розгляду ІР-спорів, а в КГС ВС діє судова палата для розгляду справ щодо захисту прав інтелектуальної власності‚ а також пов’язаних з антимонопольним та конкурентним законодавством. Далі суддя КГС ВС розповіла про знакові правові позиції цієї палати. Зокрема, вона зосередилася на такому об’єкті, як знак для товарів і послуг (торговельні марки) та поділилася судовими позиціями, які ілюструють визнання знаку добре відомим, і судовою практикою щодо визнання недійсним свідоцтва на знак для товарів і послуг.
Визнання знаку добре відомим – один із способів захисту торговельної марки. Як приклад Ірина Булгакова навела постанову КГС ВС від 11 грудня 2018 року у справі № 910/4071/17 за позовом «R&A BAILEY & CO» до ТОВ «КОТНАР-М» і ТОВ «Торговий дім «Медіатрейдінг» про визнання торговельних марок добре відомими та припинення порушення прав інтелектуальної власності. У цій справі господарські суди дійшли неспростовного висновку про доведеність позивачем обставин щодо добре відомості знаків для товарів і послуг «BAILEYS», «Бейліс» та їх визнання у відповідному секторі суспільства, а відповідно, і наявність підстав для задоволення позовних вимог компанії «R&A BAILEY & CO» про визнання знаків для товарів і послуг «BAILEYS», «Бейліс» добре відомими в Україні станом на 1 січня 2016 року для товарів 33 класу МКТП «лікери».
Інший спосіб захисту прав – визнання недійсними свідоцтв про охорону з підстав невідповідності умовам правової охорони. За словами Ірини Булгакової, гарно ілюструють судову практику з цього питання такі сформовані позиції:
Наприкінці вебінару Ірина Булгакова відповіла на запитання учасників заходу. Зокрема, відповідаючи на питання про підстави позову для припинення статусу добре відомої торговельної марки суддя порадила звернутися до постанови КГС ВС від 9 лютого 2021 року у справі № 910/6518/19.
Відеозапис вебінару доступний за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=lvUdadsWxjM.