flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Особу, яка уклала трудовий договір з ОСББ, можна звільнити від кримінальної відповідальності у зв’язку з передачею її на поруки – ВС

19 березня 2021, 12:14

Прокурор оскаржив до Верховного Суду ухвалу апеляційного суду, якою залишено без змін ухвалу місцевого суду щодо звільнення від кримінальної відповідальності та передачі на поруки трудовим колективам (магазину ФОП та трудовому колективу ОСББ) двох осіб за умови, що протягом року з дня передачі на поруки вони виправдають довіру колективів, не ухилятимуться від заходів виховного характеру та не порушуватимуть громадського порядку (кримінальне провадження щодо цих осіб було закрито на підставі ст. 47 КК України).

На думку прокурора, звільнення від кримінальної відповідальності чоловіка, переданого на поруки ОСББ, є незаконним. Скаржник указав на короткий термін працевлаштування особи, на малу кількість членів трудового колективу, а також на те, що ОСББ не можна вважати трудовим колективом, що виключає можливість передачі особи на поруки.

Касаційний кримінальний суд у складі ВС залишив без задоволення скаргу прокурора з огляду на таке.

З положень ст. 21 Кодексу законів про працю України щодо визначення поняття «трудовий договір» та ч. 5 ст. 4 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», якою передбачено, що господарче забезпечення діяльності об’єднання може здійснюватися власними силами об’єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання, випливає можливість укладення трудових договорів між працівниками й ОСББ. Отже, твердження прокурора про те, що співвласники багатоквартирного будинку чи їх представники не мають правових підстав на укладення відповідних трудових договорів, є безпідставними.

Водночас зазначене ОСББ є заснованим згідно з положеннями Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» та має статус юридичної особи. Відповідно до наказу чоловіка було прийнято на роботу до ОСББ на посаду робітника з комплексного обслуговування й ремонту будинку, тобто він є членом трудового колективу.

Окрім того, згідно із статутом ОСББ для належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території об’єднання найняло на роботу трудовий колектив у складі п’яти осіб, із якими укладені трудові договори, як передбачено положеннями Кодексу законів про працю України. Найманим працівникам нараховується заробітна плата, сплачуються відрахування та страхові внески відповідно до чинного законодавства України, про що вказана юридична особа звітує до відповідних органів.

Щодо доводів прокурора про неможливість задоволення вказаного клопотання через короткий термін працевлаштування особи та малу кількість членів трудового колективу, який взяв її на поруки, то вони є неспроможними, оскільки положення закону не містить жодних вимог щодо розміру колективу, який має право взяти свого працівника на поруки, та часу, протягом якого ця особа повинна бути працевлаштована.

Постанова ККС ВС у справі № 158/2745/19 (провадження № 51-2813км20) – https://reyestr.court.gov.ua/Review/93835871