flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддя Дмитро Гудима розповів про напрями роботи ВС щодо вдосконалення викладу судового рішення

15 грудня 2020, 17:32

Координатор робочої групи з підготовки навчального курсу з удосконалення написання судових рішень для суддів Верховного Суду суддя Великої Палати ВС Дмитро Гудима взяв участь в організованій Центром політико-правових реформ онлайн-зустрічі на тему «Судові рішення зрозумілою мовою».

«Якісне судове рішення має бути переконливим, написаним простою мовою, належно структурованим і зрозумілим для читача, зокрема для того, який не має юридичної освіти і самостійно звернувся до суду», – наголосив суддя.

За його словами, у рішеннях судів досі трапляється надмірне цитування законодавства. Крім того, часом вони бувають непереконливі, написані складними реченнями, неструктуровані за проблемами, які мав вирішити суд.

«Ще на початку діяльності Верховного Суду значну частину цих проблем було ідентифіковано, а для їх подолання створено робочу групу, яка напрацювала типову структуру постанови ВС у справах різних юрисдикцій, передбачила необхідність рубрикації тексту та застосування числових індексів для позначення кожного змістовно єдиного абзацу. Це був тільки перший крок для того, аби зробити судові рішення зрозумілішими, ніж вони були», – зауважив Дмитро Гудима.

Доповідач також розповів, що за сприяння українсько-канадського Проєкту підтримки судової реформи робоча група розробила навчальний курс, спрямований на вдосконалення навичок написання судових рішень.

«У межах цього курсу ми намагаємося донести думку про те, що у судовому рішенні має бути певний вступ (не плутати зі вступною частиною), у якому є стислий виклад суті спору простою мовою, позицій сторін, висновків нижчих судів і переліком тих питань, відповіді на які суд має надати у мотивувальній частині. Останню слід будувати саме за ключовими питаннями, поставленими у вступі. Крім того, інформацію слід викладати згідно із принципом «контекст передує деталям, а висновки – роздумам». Тоді як традиційно у судових рішеннях висновок суду є наприкінці тексту, що з наукового погляду не є добре для належного сприйняття інформації», – наголосив суддя.

Насамкінець Дмитро Гудима висловив сподівання, що з участю ширшого кола суддів програму навчального курсу вдасться вдосконалити й адаптувати для колег із першої та апеляційної інстанцій. А до того часу юридична громадськість може перейняти досвід відзначення текстів тих судових рішень, які написані простою мовою, легкі у сприйнятті читачами та підвищують довіру до судової системи.

Нагадаємо, що судді Верховного Суду створили у соцмережі «Фейсбук» групу, в якій діляться інформацією щодо удосконалення написання судових рішень:  https://www.facebook.com/groups/941768032972998.