flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддя ККС ВС розповів про особливості розгляду клопотань у кримінальних провадженнях, пов’язаних із відмиванням коштів

19 листопада 2020, 16:48

Секретар Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Василь Огурецький став одним із викладачів тренінгу для суддів кримінальної спеціалізації на тему «Судовий розгляд кримінальних проваджень щодо протидії відмиванню коштів, одержаних злочинних шляхом». Захід, організований Національною школою суддів України, відбувся 18 листопада 2020 року в онлайн-режимі.

Лекція Василя Огурецького була присвячена, зокрема, особливостям розгляду слідчим суддею клопотань слідчих (прокурорів) у кримінальних провадженнях за ознаками злочинів, передбачених статтями 209, 2091, 306 КК України (замороження фінансових операцій і руху активів, зокрема арешт банківських рахунків, моніторинг рахунків).

За словами судді ККС ВС, практика розгляду кримінальних проваджень цієї категорії свідчить про те, що вже на початковому етапі досудового розслідування здійснюються такі заходи забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей та документів, арешт майна, проводяться негласні слідчі (розшукові) дії, обшуки, і жодна з цих процесуальних дій не може бути проведена без рішення слідчого судді.

«Фактором, який визначає специфіку діяльності слідчого судді у кримінальних провадженнях за ознаками вказаних злочинів, є предмет доказування», – зазначив Василь Огурецький.

У клопотанні слідчого / прокурора мають бути зазначені відомі органу досудового розслідування на час звернення до слідчого судді фактичні обставини щодо того, яким чином сталося набуття, володіння, використання, розпорядження особами майном, про одержання якого саме злочинним шляхом є обґрунтовані дані.

Крім того, у клопотанні мають міститися дані про те, які саме дії були вчинені з цим майном: здійснено фінансову операцію чи укладено правочин, перетворення майна, вчинено дії, спрямовані на приховування чи маскування походження такого майна, права на нього, джерела його походження. Також у клопотанні та відповідному судовому рішенні має бути належно обґрунтовано, що діяння вчинене особою, яка знала або повинна була знати, що майно одержане злочинним шляхом.

Під час лекції Василь Огурецький розповів про окремі заходи забезпечення кримінального провадження, окреслив нормативні вимоги до НСДР і використання їхніх результатів, а також проаналізував релевантну практику Європейського суду з прав людини, Касаційного кримінального суду у складі ВС та Великої Палати Верховного Суду, звернувши увагу на постанови ККС ВС від 26 березня 2019 року у справі № 355/55/18 і від 1 жовтня 2020 року у справі № 760/5853/18 та на постанову ВП ВС від 15 вересня 2020 року у справі № 352/1802/18.