flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Питання щодо забезпечення дотримання законодавства у сфері військового обліку та мобілізації обговорили на круглому столі

25 березня 2025, 12:03

Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович та суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Андрій Загороднюк взяли участь у роботі круглого столу для суддів і помічників суддів місцевих загальних та апеляційних адміністративних судів «Забезпечення дотримання законодавства у сфері військового обліку та мобілізації: адміністративно-правовий аспект».

На заході обговорили питання, що виникають під час застосування положень гл. 19 КУпАП «Протокол про адміністративне правопорушення», гл. 23 КУпАП «Постанова по справі про адміністративні правопорушення», законодавства з питань проходження військової служби та притягнення осіб до відповідальності у порядку, визначеному приписами статей 210, 210-1 КУпАП. Також у межах круглого столу розглянули питання щодо забезпечення єдності та послідовності в застосуванні судами цих норм законодавства, виявлення та подолання системних проблем із доступом до суду та напрацювання заходів для їх успішного вирішення, зокрема завдяки створенню однакових підходів до формування адміністративними судами судової практики в цій категорії справ.

Виступаючи з вітальним словом, голова КАС ВС Михайло Смокович зазначив, що Верховний Суд і цього року продовжує системну плідну багаторічну співпрацю з Національною школою суддів України. Він також висловив вдячність НШСУ за організацію і сприяння в проведенні важливої для кожного судді й помічника окружного та апеляційного адміністративного суду системної професійної підготовки для підтримання високого рівня кваліфікації. «Діяльність школи сприяє утвердженню верховенства права, забезпеченню незалежності суддів, зміцненню авторитету судової влади та ефективному функціонуванню судової системи України», – зауважив доповідач.

Очільник КАС ВС наголосив на актуальності теми круглого столу. Він зазначив, що за час дії правового режиму воєнного стану внесено чимало змін до законодавства України у сфері військового обліку та мобілізації. Через швидку динаміку розвитку адміністративних відносин перед суддями адміністративних судів постали непрості питання.

У контексті цього Михайло Смокович нагадав про звернення Конституційного Суду України до Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська комісія) із запитом щодо надання висновку з питань альтернативної служби в умовах воєнного стану.

Європейська комісія «За демократію через право» з посиланням на Європейську конвенцію з прав людини та Міжнародний пакт про громадянські та політичні права прийняла висновок, який містить аналіз міжнародних стандартів щодо цього питання.

Під час круглого столу було презентовано аналітичні доповіді з приводу узагальнення судової практики щодо спорів, які виникають при застосуванні статей 210, 210-1 КУпАП, процедурних питань складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Суддя ВС у КАС Андрій Загороднюк у межах заходу висловився щодо правового статусу належного відповідача. Зокрема, він звернув увагу на ст. 235 КУпАП, відповідно до якої територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи за статями 210, 210-1 КУпАП. Також суддя порушив питання щодо залучення співвідповідачів. В аспекті цього питання суддя нагадав про постанову ВС, у якій Суд дійшов висновку, що саме територіальний центр комплектування та соціальної підтримки може бути відповідачем у справі незалежно від того, чи є він юридичною особою.

Нагадав спікер і про критерії забезпечення справедливого суду. За словами Андрія Загороднюка, важливим у цій категорії справ є питання щодо належного повідомлення особи про розгляд справи про адміністративне правопорушення. Доповідач зауважив, що потрібно шукати баланс між правовим пуризмом і цілями, задля яких передбачена адміністративна відповідальність, на підставі доказів встановлювати обставини стосовно того, чи дійсно особа винна.

Захід організувала Національна школа суддів України спільно з Другим апеляційним адміністративним судом.