flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Представники ВС долучилися до проведення всеукраїнських онлайн-навчань для суддів місцевих господарських судів

07 березня 2025, 14:42

Голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Лариса Рогач, секретар судової палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС Олег Васьковський, судді Верховного Суду Олександр Банасько, Віталій Зуєв, Ян Берназюк, Юрій Чумак і Надія Багай прочитали лекції та провели тренінги в межах програми підготовки для підтримання кваліфікації суддів місцевих господарських судів.

З вітальним словом до учасників підготовки звернулася голова КГС ВС Лариса Рогач. Вона відзначила стійкість суддів місцевих господарських судів у непростих умовах воєнного часу та подякувала їм за якісну роботу. Зокрема, зауважила про мужність тих, хто продовжує здійснювати правосуддя в районах, наближених до зони бойових дій, під постійною загрозою обстрілів.

Голова КГС ВС виступила з лекцією на тему «Особливості захисту речових прав на нерухоме майно». Вона детально розглянула ключові аспекти захисту права власності, оренди та інших речових прав на нерухоме майно, враховуючи актуальні правові позиції ВС та виклики воєнного стану. Особливу увагу лекторка приділила розмежуванню віндикаційного та негаторного позовів, питанням добросовісного набуття, особливостям захисту прав на землі водного фонду та проблематиці виконання судових рішень у сфері нерухомості.

Також Лариса Рогач розповіла про вибір ефективних і належних способів захисту прав.

Суддя ВС у КГС Віталій Зуєв зосередився на ключових аспектах судової практики в земельних спорах, що виникли внаслідок повномасштабного вторгнення рф. Детально він зупинився на питаннях стосовно оренди землі в умовах воєнного стану, включаючи проблеми несплати орендної плати, особливості продовження договорів оренди, та юрисдикції в таких спорах.

Лектор наголосив на важливості врахування обставин воєнного часу при розгляді земельних спорів, навів приклади з практики Верховного Суду, що демонструють, як формуються правові позиції з урахуванням воєнних реалій. Зокрема, розглянув питання про застосування ст. 762 ЦК України щодо звільнення наймача від плати за оренду в певних випадках та ст. 651 ЦК України щодо істотного порушення договору.

Ішлося також про повноваження військових адміністрацій у земельних питаннях. Віталій Зуєв проаналізував судову практику щодо обмежень на передачу земельних ділянок військовими адміністраціями та особливості продовження договорів оренди в таких випадках.

Про диджиталізацію судочинства, а саме межі допустимого використання ШІ, розповів суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Ян Берназюк. Він наголосив, що ШІ є інструментом, який може допомагати в судочинстві, але не повинен замінювати суддю чи впливати на незалежність правосуддя.

Було розглянуто роль ШІ в доборі судової практики, аналізі документів, підготовці релізів рішень. Обговорили також ризики його використання, зокрема дезінформацію та можливі порушення принципів правової визначеності й етики.  

Секретар судової палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС Олег Васьковський розповів про особливості розгляду справ про банкрутство юридичних осіб.

Під час лекції суддя розкрив ключові аспекти правового регулювання банкрутства юридичних осіб, зосередившись на положеннях КУзПБ. Значну увагу він приділив процедурам банкрутства, а саме досудовій процедурі (превентивній реструктуризації) та судовій процедурі (розпорядженню майном, санації та ліквідації).

Наводячи приклади з практики КГС ВС, Олег Васьковський висвітлив питання щодо правового статусу кредиторів, принцип колективності процедури банкрутства та особливості формування реєстру вимог кредиторів, ролі розпорядника майна.

Крім того, суддя розглянув стадії розпорядження майном, умови санації, порядок формування ліквідаційної маси та черговість задоволення вимог кредиторів, проаналізував наслідки банкрутства, зокрема обмеження прав боржника. Розповів Олег Васьковський і про інститут мораторію на задоволення вимог кредиторів, що дозволяє боржнику тимчасово зберегти активи.

Суддя ВС у КГС Юрій Чумак прочитав лекцію на тему «Розгляд спорів щодо захисту права власності: актуальні питання та практика їх вирішення».

Лекція була присвячена аналізу актуальних правових позицій ВС щодо визнання та захисту права власності, віндикаційних і негаторних позовів, підсудності спорів, оскарження дій державних реєстраторів, а також особливостей застосування норм щодо набувальної давності.

Юрій Чумак наголосив і на важливості розмежування юрисдикції спорів, зокрема щодо реквізиції майна в умовах воєнного стану. Суддя пояснив, що такі справи підлягають розгляду в господарських судах, якщо вони стосуються відновлення майнових прав власника.

Звернув увагу лектор і на питання про самочинне будівництво, а саме можливість визнання права власності на такі об’єкти, а також на підстави знесення незаконних споруд за позовом власника земельної ділянки.

На особливостях розгляду спорів щодо постійного користування землею зосередилася суддя ВС у КГС Надія Багай. Лекторка детально розповіла про правові аспекти постійного користування землею, пояснила, хто може бути суб’єктом цього права відповідно до ЗК України, якими є підстави його виникнення та в яких випадках воно припиняється.

Особливу увагу Надія Багай приділила судовій практиці КГС ВС щодо спорів про припинення права постійного користування. Вона проаналізувала наслідки добровільної відмови від права постійного користування землею, реорганізації землекористувача, а також способи захисту права постійного користування землею. Крім того, суддя розглянула питання щодо підвідомчості спорів з приводу постійного користування землею.

В межах програми підготовки для підтримання кваліфікації суддів місцевих господарських судів суддя Великої Палати Верховного Суду Олександр Банасько провів тренінг, присвячений питанням розмежування юрисдикції. Він звернув увагу учасників тренінгу на критерії визначення належної юрисдикції, до яких віднесено предмет спору та характер спірних правовідносин, суб’єктний склад учасників спірних правовідносин, а також напряму вказівку в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.

Суддя ознайомив учасників тренінгу з підходами ВП ВС до визначення юрисдикції, на яку законодавцем покладено вирішення між’юрисдикційних конфліктів, і визначення предметної юрисдикції.

Олександр Банасько детально зупинився на судовій практиці ВП ВС щодо визначення компетенції господарських судів на стадії виконання судових рішень, у корпоративних спорах, земельних спорах, спорах про публічні закупівлі та оспорення договорів перевезення пасажирів. Було приділено увагу і спорам, які не підлягають розгляду в жодній юрисдикції.

Із презентаціями суддів можна ознайомитися за посиланнями:

презентація Лариси Рогач –  https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/Rogach_sposobu%20zahusty.pdf;

презентація Віталія Зуєва – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/Zuev_zemelna%20dilanka_.pdf;

презентація Яна Берназюка – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/Bernazuk_.pdf;

презентація Олега Васьковського – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/Vaskovsky_bankrutstvo.pdf;

презентація Юрія Чумака – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/Chumak_sudova%20praktuka.pdf;

презентація Надії Багай – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/Bagaj_korustuvanna.pdf;

презентація Олександра Банаська – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/Banasko_rozmegyvanna%20jurusdukcii.pdf.

Захід організовано Харківським, Львівським та Дніпровським регіональними відділеннями Національної школи суддів України.