Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Судді Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Наталія Марчук і Станіслав Голубицький узяли участь у семінарі «Римський статут та імплементація стандартів міжнародного кримінального судочинства: національне законодавство України». У своїх виступах судді детально обговорили ключові аспекти імплементації Римського статуту в українське законодавство, а також важливість цього процесу для національної судової системи.
Суддя Наталія Марчук розпочала свій виступ, наголошуючи на значущості ратифікації Римського статуту Верховною Радою України у 2024 році. Вона підкреслила, що цей акт нарешті закріпив юридичний статус України як держави, що приєдналася до Міжнародного кримінального суду через 24 роки з моменту підписання Статуту. Як пояснила суддя, ратифікація Римського статуту відкрила нові можливості для участі України в міжнародних процесах правосуддя, включно з участю в Асамблеї держав-учасниць МКС і можливістю висунення кандидатур у судді та прокурори МКС.
Зокрема, лекторка акцентувала на важливості участі України в розслідуваннях, які проводить МКС щодо злочинів, скоєних на території нашої держави. Суддя звернула увагу і на зміни, які були внесені в Кримінальний та Кримінальний процесуальний кодекси України після ратифікації Римського статуту. Однією з таких змін стало доповнення КК України ст. 33-1, яка стосується поняття командної відповідальності, що дозволяє притягати до відповідальності не тільки безпосередніх виконавців воєнних злочинів, але й осіб, які здійснювали командування і сприяли вчиненню цих злочинів. Наталія Марчук розповіла і про розширене визначення злочинів проти людяності, а також про внесення змін до ст. 438 КК України, яка тепер має назву «Воєнні злочини».
До того ж суддя звернула увагу на те, що на розгляді у Верховній Раді України перебуває законопроєкт «Про кримінальну відповідальність за міжнародні злочини», який пройшов перше читання та ухвалення якого активно обговорюється в юридичній спільноті.
Суддя Станіслав Голубицький детально пояснив, що Римський статут є установчим документом, який визначає основні принципи діяльності МКС, зокрема юрисдикцію щодо злочинів, таких як геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини, злочин агресії і екоцид.
Лектор зазначив, що МКС складається з кількох відділів, включно з Офісом прокурора, відділом досудового провадження, судовими та апеляційними палатами, а також Секретаріатом, який виконує технічну роботу. Прокурор МКС здійснює розслідування злочинів, спираючись на інформацію від держав-учасниць або Ради безпеки ООН, і після збору достатніх доказів звертається до суду для відкриття кримінального провадження.
Також суддя розповів про порядок роботи МКС, за яким право на захист є рівним для обвинувачених, а процесуальні права, як і в національних системах, охоплюють ознайомлення з матеріалами справи, заявлення доказів та клопотань. Станіслав Голубицький наголосив на можливості оскарження рішень в апеляційному порядку.
Окрім цього, суддя зупинився на детальній характеристиці злочинів, що розглядаються МКС, зокрема геноциду, злочинів проти людяності, воєнних злочинів, злочинів агресії та екоциду. Він зазначив про міжнародну кампанію #StopEcocideUkraine, покликану привернути увагу до екологічних злочинів росії під час війни проти України та притягнути агресора до відповідальності.
Крім того, він повідомив учасників семінару, що 17 березня 2023 року МКС видав ордери на арешт Володимира Путіна та чиновниці Марії Львової-Бєлової у зв’язку з викраденням українських дітей з окупованих територій та відданням ними наказів про вчинення цього злочину проти людяності.
5 березня 2024 року МКС видав ордери на арешт командувача дальної авіації рф та командувача Чорноморського флоту рф за воєнні злочини у вигляді нападу на цивільні об’єкти, заподіяння надмірної випадкової шкоди цивільним особам або цивільним об’єктам і злочини проти людяності у вигляді нелюдських дій.
25 червня 2024 року МКС видав ордери на арешт колишнього міністра оборони рф та начальника Генштабу ЗС рф за завдані росією ракетні удари по українській енергетичній інфраструктурі 10 жовтня 2022 року та 9 березня 2023 року.
Станіслав Голубицький підкреслив, що за вчинені тяжкі міжнародні злочини на вищих посадових осіб, політичне та військове керівництво рф не поширюється імунітет. Відповідно до норм Римського статуту ці злочини не мають строку давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Підсумовуючи результати семінару, судді зазначили про важливість ратифікації Римського статуту для зміцнення правової системи України та її ролі на світовій арені в боротьбі з міжнародними злочинами.
Захід організовано Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України.