flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судді ВС долучилися до проведення тижневих онлайн-навчань, присвячених актуальним питанням господарського права

31 жовтня 2024, 16:45

Секретар Великої Палати Верховного Суду Віталій Уркевич, суддя Великої Палати ВС Олександр Банасько та судді ВС у Касаційному господарському суді Ганна Вронська, Юрій Чумак, Віталій Зуєв, Єгор Краснов і начальник управління аналітичної та правової роботи КГС департаменту аналітичної та правової роботи Апарату ВС Олеся Лукомська прочитали лекції в межах програми підготовки для підтримання кваліфікації суддів місцевих господарських судів і помічників суддів місцевих та апеляційних господарських судів.

У рамках навчальної підготовки суддя ВП ВС Олександр Банасько навів актуальну судову практику ВС у справах про банкрутство за 2022–2024 роки.

Зокрема, спікер зупинився на таких ключових питаннях щодо вирішення спорів у справах про банкрутство: розгляд справ у межах справи про банкрутство; визнання недійсними правочинів; процесуальний статус арбітражного керуючого, кредиторів; мораторій, відкриття, підвищений стандарт доказування, вимоги приватного та державного виконавців; субсидіарна і солідарна відповідність; наслідки спливу 170-денного строку розпорядження майном; оскарження в апеляційному та/або касаційному порядку ухвал у справі про банкрутство та інші процесуальні питання.

Обговорили й питання стосовно позиції ВС у справах, пов’язаних із територіями, окупованими військами рф. З цього приводу Олександр Банасько звернув увагу слухачів на постанову КГС ВС від 23 вересня 2021 року у справі № 5002-17/1718-2011.

Крім того, аналізуючи практику ВП ВС, суддя розповів про поняття юрисдикції, критерії її встановлення та розмежування; розмежування юрисдикції на стадії виконання судових рішень; юрисдикційність корпоративних спорів; юрисдикційність земельних спорів; розмежування юрисдикції у спорах про публічні закупівлі та оспорення договорів перевезення пасажирів; спори, які не підлягають розгляду в жодній юрисдикції.

Детальніше – у презентації Олександра Банаська: https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/prezentacii_2024/Prezent_Akt_sud_prakt_bakr_14_10_2024.pdf.

Про докази і доказування в господарському процесі розповів Секретар Великої Палати Верховного Суду Віталій Уркевич.

Секретар ВП ВС звернув увагу на важливість доказів та їх ключове значення для ухвалення судових рішень. Під час лекції доповідач розглянув питання, які стосуються характеристики доказів, окремих видів доказів, подання, прийняття та витребування доказів, оцінки судом доказів у контексті положень ГПК України та практики ВС.

Віталій Уркевич наголосив, що важливо мати належні докази у справах проти рф, зокрема щодо повідомлення держави-агресора як відповідача про розгляд справи в українському суді. Секретар ВП ВС нагадав про висновки Верховного Суду, викладені в постанові КЦС ВС від 14 квітня 2022 року у справі № 308/9708/19. Верховний Суд констатував, що після початку війни росії проти України з 2014 року суд України, розглядаючи справу, у якій відповідачем визначено рф, має право ігнорувати імунітет цієї країни та розглядати справи про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі в результаті збройної агресії росії, за позовом, поданим саме до цієї іноземної держави. За висновками ВС, підтримання юрисдикційного імунітету рф позбавить позивача ефективного доступу до суду для захисту своїх прав, а це несумісно з положеннями п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Ознайомитися з презентацією Віталія Уркевича можна за посиланням: https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/prezentacii_2024/Prezent_Dokazu_dokazuv_v_gospprocesi.pdf.

«Юрисдикційні питання у справах щодо корпоративних відносин» – актуальна тема, з якою виступила суддя ВС у КГС Ганна Вронська.

У доповіді суддя розглянула норми законодавства, які регулюють корпоративні відносини, та зосередила увагу на неоднаковій практиці вирішення спорів судами першої та апеляційної інстанцій у справах, які стосуються корпоративних відносин, зокрема щодо кваліфікації спору, з огляду на його юрисдикційні особливості.

Ганна Вронська наголосила, що ВП ВС неодноразово наводила критерії розмежування судової юрисдикції, та продемонструвала відповідну практику ВС.

Водночас спікерка зауважила, що визначення юрисдикції господарських судів у корпоративних спорах має кілька важливих аспектів. Насамперед господарські суди мають звертати увагу на те, чи стосується спір корпоративних прав і управління юридичною особою. Основна мета господарських судів полягає в тому, щоб розглядати ті справи, у яких ідеться про права учасників юридичних осіб, взаємини між ними або між самими юридичними особами.

Підсумовуючи свій виступ, Ганна Вронська акцентувала на тому, що господарські суди послідовно застосовують процесуальні норми, чітко розмежовуючи корпоративні спори та інші категорії спорів, зокрема публічно-правові або трудові.

Суддя ВС у КГС Юрій Чумак розповів про актуальні питання щодо захисту права власності та практику їх вирішення.

Так, суддя зауважив, що спори щодо права власності розглядаються як КГС ВС, так і КЦС ВС. Багато таких справ було передано на розгляд до ВП ВС з підстав наявності виключної правової проблеми або ж з метою досягнення єдності судової практики. Тож більшість висновків щодо права власності сформульовані саме ВП ВС для уникнення різних підходів у вирішенні цієї категорії справ.

Юрій Чумак проаналізував позиції ВП ВС щодо питань виключної підсудності, юрисдикції, володіння та правоволодіння, визнання права власності та його набуття. Також він детально розглянув важливі аспекти розмежування віндикаційного і негаторного позовів, захист права власності, припинення права власності та недійсність правочинів і навів актуальну практику ВП ВС.

Детальніше з презентацією Юрія Чумака можна ознайомитися за посиланням: https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/prezentacii_2024/Prezent_akt_prakt_zah_prava_vlasn_16_10_2024.pdf.

З метою надання методичної допомоги та донесення позиції ВС суддя ВС у КГС Віталій Зуєв виступив із доповіддю щодо актуальних питань розгляду та вирішення господарськими судами земельних спорів.

У межах лекції спікер акцентував, що одним з основних завдань ВС є уніфікація судової практики, однак важливим залишається питання пошуку необхідної практики, а також її розуміння.

З огляду на зазначене Віталій Зуєв розповів про висновки, викладені в постановах ВП ВС щодо, зокрема, способу захисту порушеного права; витребування орендованої земельної ділянки у тимчасове (строкове) володіння; поновлення договору оренди землі; строку звернення до суду з позовом про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі; початку перебігу строку дії договору оренди землі; способу захисту в разі порушення переважного права орендаря укладенням орендодавцем під час дії договору оренди землі договору з іншим орендарем; розірвання договору оренди землі як негаторного позову; нормативної грошової оцінки земельної ділянки; права членів фермерського господарства на приватизацію земельних ділянок господарства; юрисдикції спорів про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства. Ці та інші питання висвітлено під час онлайн-навчання.

Серед іншого, спікер навів справи № 910/2182/15 (910/17038/21) і № 905/20/23, у яких ішлося про відступ від висновків про застосування норм права, викладених у постановах ВС, у зв’язку з чим їх передано на розгляд об’єднаної палати КГС ВС, а також справи, передані на розгляд судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності КГС ВС (справи № 922/1168/23, № 910/10986/18).

Детальніше – у презентації Віталія Зуєва: https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/prezentacii_2024/Prezent_put_rozgl_zem_sporiv_17_10_2024.pdf.

Новели Кодексу суддівської етики висвітлив суддя ВС у КГС Єгор Краснов.

У зв’язку зі змінами в національному законодавстві, появою нових міжнародно-правових актів у цій сфері, практику Вищої ради правосуддя, а також зверненнями, що надходять до Ради суддів України, постало питання щодо вдосконалення чинного Кодексу суддівської етики.

Доповідач проаналізував ключові зміни, які були внесені в статті Кодексу, роз’яснив підстави та мету таких нововведень.

Нова редакція Кодексу була затверджена 18 вересня 2024 року на ХХ з’їзді суддів України. Єгор Краснов наголосив, що набрали чинності нові норми з моменту оприлюднення їх на сайті Ради суддів України.

Також спікер зауважив, що створено робочу групу, яка розробляє коментар до Кодексу, який буде затверджено Радою суддів України.

З лекцією на тему «Форс-мажорні обставини в умовах воєнного стану. Судова практика Верховного Суду»  до онлайн-навчань долучилася начальник управління аналітичної та правової роботи КГС департаменту аналітичної та правової роботи Апарату ВС Олеся Лукомська. Спікерка висвітлила ключові висновки у практиці КГС ВС щодо засвідчення (підтвердження) форс-мажорних обставин в умовах військової агресії рф проти України.

Детальніше – у презентації Олесі Лукомської: https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/prezentacii_2024/Prezent_fors_major_obstav_14_10_2024.pdf.

Програму підготовки для підтримання кваліфікації суддів місцевих господарських судів і помічників суддів місцевих та апеляційних господарських судів організувала Національна школа суддів України.