flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддя ВП ВС висвітлила практику Верховного Суду щодо розгляду земельних спорів в умовах воєнного стану

30 серпня 2024, 09:54

Під час семінару суддя Великої Палати Верховного Суду Ірина Воробйова приділила увагу особливостям розгляду земельних спорів в умовах воєнного стану та проаналізувала відповідну судову практику. Зокрема, вона окреслила важливі питання, які виникають під час розгляду цієї категорії справ.

У цей період земельні відносини регулюють пункти 27 та 28 Перехідних положень ЗК України, змінені Законом України від 12 травня 2022 року № 2247-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану».  

Як пояснила доповідачка, в земельних правовідносинах, які виникли (виникають) під час воєнного стану, крім запровадженого регулювання цих правовідносин пунктами 27 та 28 розділу Х «Перехідні положення» ЗК України, слід також враховувати, що Законом України від 24 лютого 2023 року № 2952-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту державного кордону України» зазначений розділ доповнено п. 27-1, в якому встановлено, що у період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях та протягом одного року з дня його припинення чи скасування регулювання земельних відносин для цілей забезпечення національної безпеки і оборони України здійснюється з урахуванням таких особливостей:

– вилучення, встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності для потреб облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій здійснюються без дотримання вимог абзаців 4 та 5 ч. 7 ст. 20, ч. 2 ст. 149 цього Кодексу;

– припинення права постійного користування земельними ділянками природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного призначення для потреб облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій здійснюється без дотримання вимог ч. 2 ст. 150 цього Кодексу;

– у разі вилучення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників на земельних ділянках шириною 30–50 метрів уздовж лінії державного кордону України для потреб облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій відшкодування збитків не здійснюється.

Крім того, Ірина Воробйова зупинилася на принципах земельного законодавства, а також на питаннях щодо ефективного способу захисту в разі використання власником земельної ділянки не за цільовим призначенням; витребування земельних ділянок з володіння; віндикаційного позову про витребування земель лісового фонду; способів захисту прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення та на яких розташовані пам’ятки археології; належного способу захисту прав власника земельної ділянки, на якій здійснено самочинне будівництво; поєднання негаторного та віндикаційного позову; права звернення до суду органів Держгеокадастру; правомірності набуття права оренди земельної ділянки за рішенням державного органу; грошової оцінки як умови в договорі оренди.

Детальніше з відповідними правовими висновками ВП ВС можна ознайомитися тут.

Семінар-практикум «Розгляд земельних спорів: судова практика Верховного Суду та Європейського Суду з прав людини», організований Національною школою суддів України, відбувся в межах підготовки для суддів місцевих загальних та апеляційних судів.