Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Що таке добросовісність учасника справи, як співвідноситься принцип добросовісності та верховенство права, як суду забезпечувати добросовісність учасників справи, як суд має реагувати на випадки зловживання учасниками своїми процесуальними правами? Ці та інші питання висвітлив суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Ян Берназюк в межах програми підготовки та підвищення рівня кваліфікації секретарів судового засідання місцевих загальних та апеляційних судів.
Лектор розкрив поняття добросовісності учасників судового процесу та звернув увагу на такі основні аспекти: представлення доказів, дотримання правил судового процесу, взаємна повага, чесність у представленні аргументів, дотримання рішень суду, співпраця із судом.
Суддя зазначив, що принцип добросовісності важливий не тільки в судовому процесі, він охоплює всі аспекти верховенства права. Забезпечення добросовісності учасників судового процесу є важливим для забезпечення справедливості й ефективності судової системи.
Спікер окреслив питання щодо того, як відмежувати право особи на справедливий суд і свободу вираження поглядів від зловживання процесуальними правами. Зокрема, нагадав, що у практиці КАС ВС є щонайменше один випадок застосування штрафу до особи за те, що вона в касаційній скарзі використовувала нецензурні висловлювання на адресу суду (ухвала ВС від 8 січня 2019 року у справі № 826/3515/18).
Під час лекції Ян Берназюк також розповів про найбільш пов’язані поняття із зловживанням процесуальними правами, серед яких:
Детальніше з презентацією Яна Берназюка можна ознайомитися за посиланням: https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2024_prezent/good_faith_abuse_process_bernaziuk.pdf.
Захід організувала Національна школа суддів України.