Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Ян Берназюк виступив із лекцією «Формалізм та надмірний формалізм: особливості адміністративного судочинства» в межах програми підготовки для підтримання кваліфікації суддів окружних адміністративних судів.
За словами доповідача, поняття «формалізм» використовується, головним чином, у процесі оцінювання дотримання судом вимог процесуального закону (доступ до суду, право на справедливий суд тощо), а також дотримання суб’єктом владних повноважень процедури прийняття рішень або вчинення дій (бездіяльності).
Ян Берназюк зазначив, що аналіз судової практики Верховного Суду та Європейського суду з прав людини дає змогу виділити найбільш пов’язані поняття з формалізмом, серед яких – правова процедура, правовий пуризм, добросовісна поведінка, зловживання процесуальними правами.
Він розповів про сфери для використання надмірного формалізму. Звернув увагу на способи відмежування формалізму від надмірного формалізму, а також формалізму від надмірної гнучкості. Одним із таких способів, сказав суддя, є застосування трискладового тесту вирішення публічно правового спору, який передбачає, що суд, приймаючи рішення в межах суддівського розсуду (дискреції суду), перевіряє його на відповідність (несуперечність) принципам: 1) національної безпеки; 2) суспільного інтересу; 3) ефективності захисту порушеного права особи.
Лектор також окреслив найскладніші процесуальні питання, які виникають під час вирішення судом справ, пов’язаних із поняттям «формалізм»:
Захід організувала Національна школа суддів України.
Із презентацією Яна Берназюка можна ознайомитися за посиланням: https://cutt.ly/B7gg8Q0.