Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Яким чином відбувається розгляд кримінальних проваджень у суді касаційної інстанції? Чи відразу судді пишуть текст судового рішення? Яким було правосуддя в давні часи та яким є сьогодні? Коли і як розпочалася історія найвищого судового органу?
Відповіді на ці та інші питання учні 11 класу школи І−ІІІ ступенів № 217 Дарницького району м. Києва та 9 класу Гімназії біотехнологій № 177 Солом’янського району м. Києва отримали під час візиту до Верховного Суду, організованого у співпраці з ГО «Фундація DEJURE» та за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Знайомство школярів з діяльністю Суду розпочалося з відвідування судового засідання в Касаційному кримінальному суді, де в той час розглядалися кримінальні провадження. Суддя ККС ВС Надія Стефанів розповіла дітям, які учасники засідання присутні в залі, якою є роль адвокатів, прокурорів та суддів. Вона пояснила: щоб порадитися та ухвалити судове рішення, судді йдуть до нарадчої кімнати. Частіше за все головуючий суддя, який є доповідачем у справі, зачитує не повний текст рішення, а лише його резолютивну частину. Адже на виготовлення повного тексту рішення потрібен певний час.
Також учні завітали до представницького корпусу ВС – Кловського палацу і почули про його історію від головного спеціаліста відділу систематизації законодавства‚ бібліотечної та музейної діяльності Верховного Суду Ірини Іванченко. Діти відвідали музей Верховного Суду, де дізналися про етапи розвитку найвищого судового органу, ознайомилися з експонатами і стали учасниками імпровізованого судового засідання, організованого Іриною Іванченко.
Побували школярі й у залі засідань Пленуму ВС, в якому у той час судді Великої Палати Верховного Суду розглядали зразкову справу. У конференц-залі, в якому відбуваються офіційні заходи, зустрічі з іноземними делегаціями, учні поспілкувалися з головою ККС ВС Станіславом Кравченком.
Він привітав дітей і побажав, щоб час, проведений у Верховному Суді, їм запам’ятався та був корисним. Голова ККС ВС розповів про те, які справи розглядають суди загальної юрисдикції, який шлях проходить справа, щоб дійти до суду касаційної інстанції. Також Станіслав Кравченко детально зупинився на питанні щодо довіри суспільства до судової влади, зазначивши: під час судових засідань у менше ніж 1 % випадків сторони заявлять суддям відводи. За його словами, у більшості випадків процедура оскарження судових рішень завершується в суді апеляційної інстанції. На розгляд суду касаційної інстанції потрапляє невеликий відсоток справ. Це все свідчить про те, що більшість людей, які звертаються до суду, довіряють йому.
Станіслав Кравченко та Надія Стефанів висловили сподівання, що серед школярів, які завітали до Верховного Суду, знайдуться такі, котрі у майбутньому пов’яжуть своє професійне життя з юриспруденцією і через кілька десятків років прийдуть працювати сюди.
На завершення зустрічі судді зазначили, що завжди раді бачити в гостях школярів, які цікавляться роботою суду, та зробили з ними фото на згадку.