flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддя Верховного Суду Василь Крат зустрівся зі студентами Київського національного університету імені Тараса Шевченка (12.11.2018)

Про нові підходи в роботі Верховного Суду, важливі правові позиції з останньої практики студентам магістратури юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка розповів суддя Касаційного цивільного суду у складі ВС Василь Крат.

Майбутні правники завітали до КЦС ВС, щоб поспілкуватися із суддею. Зокрема, їх цікавила позиція Суду щодо «гонорару успіху» (висловлена у постанові ВС від 12 червня 2018 року у справі № 462/9002/14-ц). Суддя запропонував гостям самим змоделювати різні ситуації, подібні до обставин справи, і спробувати знайти рішення та обґрунтувати його. В ході дискусії Василь Крат давав підказки, чому ті чи інші аргументи є прийнятними або ні. Це допомагало студентам зрозуміти роботу суддів.

Відповідаючи на запитання про застосування ВС досвіду інших країн, Василь Крат, зокрема, звернув увагу на постанову Суду, в якій застосовано принцип contra proferentem (від 18 квітня 2018 року у справі № 753/11000/14-ц). Він розповів, що предметом спору був пункт договору, який не можна витлумачити, застосувавши ст. 213 Цивільного кодексу України. Судді вивчили досвід інших країн, які в таких випадках керуються згаданим вище принципом. Він полягає в тому, що договір повинен тлумачитися проти того, хто його склав.

«Цим ми стимулюємо цивільний оборот до більш виважених умов договору. Оскільки розуміємо, що той, хто займає домінуюче становище, завжди нав’язує свої умови», – пояснив Василь Крат.

Щоправда, сказав він студентам, вивчати іноземну практику щодо ситуації в кожній справі неможливо через надзвичайне навантаження на суддів. Наприклад, у самого Василя Крата в кабінеті понад 1250 справ, а з початку роботи ВС він був доповідачем вже у близько 500 справ, за якими прийнято постанови, тоді як верховні суди в іноземних державах за рік розглядають значно меншу кількість справ. 

Для зменшення навантаження, на думку судді, треба, щоб ВС став дійсно судом права, а не факту і не виконував функцій повторної апеляції. Тому доцільно збільшувати повноваження Суду щодо права відфільтровувати справи, які насправді не потребують касаційного перегляду. Також, вважає Василь Крат, пришвидшити розгляд справ, перш за все, зможе спеціалізація суддів, що об’єктивно підвищить коефіцієнт їх корисної дії.